دیدگاه سایت‌های معتبر حوزه فناوری در رابطه با آیفون 13

  • نویسنده پیدا سرویس
  • مهر 1400

پس از مدت‌ها انتظار بالاخره سایت‌های معتبر خارجی به بررسی مزایا و معایب آیفون 13 پرداختند. ما در ادامه به بیان قابلیت‌های کلیدی آیفون 13 که هریک از این سایت‌ها عنوان کرده‌اند، می‌پردازیم و مزایا و معایب آن را از دیدگاه آن‌ها بررسی می‌کنیم تا شما را با قابلیت‌های مختلف این گوشی فوق‌العاده آشنا کنیم.

تقویت باتری

بیش‌ترین مسئله‌ای که اکثر سایت‌ها به آن پرداخته و در آن اشتراک نظر داشتند، بهبود میزان مصرف باتری در آیفون 13 بوده است. سایت‌های معتبر ورج و انگجت میزان مصرف و سرعت شارژ آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس را تحسین کردند. سایت ورج طی بررسی‌اش عنوان کرده که آیفون 13 پرو می‌تواند پس از یک روز کاری سخت و پراستفاده همچنان روشن بماند. این سایت برای اثبات دیدگاهش عنوان کرد که آیفون 13 پرو در یک روز باوجود فیلم‌برداری با کیفیت 4K، عکاسی، هات اسپات و به‌طورکلی 5 ساعت اسکرین تایم باتری‌اش از 100 تنها به 20 درصد کاهش پیدا کرده است. بنابر نظر سایت ورج باتری پرظرفیت‌تر، چیپست A 15 بایونیک و صفحه‌نمایش کم‌مصرف‌تر آیفون 13 منجر به افزایش سرعت و میزان نگهداری شارژ این دستگاه شده است. ادعای مارکوس برانلی؛ یوتویبر معروف که باوجود داشتن 5 ساعت اسکرین تایم همچنان 50 درصد از شارژ گوشی‌اش باقی‌مانده بود هم گفته سایت ورج را اثبات می‌کند. سایت انگجت نیز در ستایش باتری آیفون 13 عنوان کرد که این گوشی با یک‌بار شارژ می‌تواند تا دو روز هم دوام بیاورد. بااین‌وجود آیفون 13 مینی با این‌که ظرفیت باتری‌اش از قبل بهبود پیدا کرده، اما همچنان به‌خوبی دو مدل مذکور نبوده و به نسبت باتری ضعیفی داشته و به‌سختی می‌تواند با یک‌بار شارژ کل روز را دوام بیاورد.

بهبود عملکرد صفحه‌نمایش

مسئله دومی که اکثر سایت‌های معتبر به آن پرداخته‌اند، قابلیتی است که گوشی‌هایی با سیستم‌عامل اندروید سال‌هاست به آن مجهز شده‌اند. شرکت اپل بالاخره به بهبود عملکرد صفحه‌نمایش در آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس پرداخته است. آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس صفحه‌نمایشی کم‌مصرف‌تر، پرنورتر و پرسرعت‌تری نسبت به مدل‌های پیشین خود دارند. عمل مذکور با مجهز کردن آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس به صفحه‌نمایش 120 هرتزی اتفاق افتاده است. بنابر گفته سایت ورج آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس باوجود داشتن صفحه‌های نمایشی 120 هرتزی می‌توانند زمانی که تصویری روی گوشی ثابت می‌ماند، نرخ رفرش را تا 10 هرتز برای کاهش مصرف باتری پایین بیاورند.

تغییر در وزن و ابعاد

وزن آیفون‌های پرو و پرو مکس 13 نسبت به مدل پیشین خود افزایش محسوسی پیدا کرده است. ابعاد آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس نیز تغییراتی کرده است. تغییر در ابعاد تاچ بالای صفحه‌نمایش این گوشی‌ها به‌وجود آمده است. تاچ بالای صفحه‌نمایش آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس به‌صورت افقی کوچک‌تر و عمودی بزرگ‌تر شدند. سایت ورج در رابطه با افزایش وزن آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس که به‌دلیل افزایش ظرفیت باتری آن‌ها ایجادشده است نظر مثبتی داشته و آن را یک مزیت به‌شمار می‌آورد. بااین‌وجود این سایت در رابطه با تغییر ابعاد صفحه‌نمایش گفته که آیفون‌های 13 پرو و پرومکس نتوانسته‌اند از افزایش فضایی که ایجاد کرده‌اند به‌درستی بهره ببرد. مارکوس برانلی در رابطه با تغییر محسوس در وزن آیفون 13 هم‌نظر با سایت ورج بوده و آن را یک مشکل نمی‌بیند. بااین‌وجود سایت انگجت در رابطه با افزایش وزن آیفون 13 پرو مکس نظر متفاوتی داشته و می‌گوید که استفاده از این گوشی با یک دست اصلاً کار آسانی نخواهد بود.

بهبود کیفیت دوربین

تغییر کاربردی و مهم دیگر آیفون 13 بهبود کیفیت دوربین است. سنسور دوربین آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس در مقایسه با مدل پیشین بزرگ‌تر شده‌اند. علاوه‌بر بزرگ‌تر شدن سنسور دوربین آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس سرعت پردازش تصویر نیز به‌دلیل پردازشگر سیگنال دیجیتال در چیپ A15 بایونیک، بهبود یافته است. بااین‌حال بنابر نظر سایت ورج و وال‌استریت ژورنال بهبود در کیفیت عکس در آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس برای متقاعدکردن صاحبان آیفون 12 به ارتقا گوشی خود به آیفون 13 کفایت نمی‌کند. بنابر نظر مارکوس برانلی و سایت‌های ورج و انگجت کیفیت عکس‌های آیفون 13 در روز تفاوتی نکرده و تنها بهبود آن برای عکاسی در شب اتفاق افتاده است. به نظر سایت ورج دوربین اصلی آیفون 13 پرو نسبت به مدل پیشین خود بسیار کمتر به قابلیت نایت مود احتیاج پیدا می‌کند. زمانی‌که آیفون 13 پرو در حال استفاده از قابلیت نایت مود دوربین خود است بسیار سریع‌تر و با دقت بیش‌تری در رنگ نسبت به مدل پیشین خود عکس‌ها را ثبت می‌کند. همچنین ارتقای دوربین آیفون 13 علاوه‌بر بخش عکاسی در شب در قسمت زوم نیز ارتقا یافته است. دوربین تله آیفون‌های 13 پرو و پرو مکس 3 برابر در مقابل 2 ونیم برابر آیفون‌های 12 امکان زوم دارند. بااین‌حال امکان زوم بیش‌تر باعث شده که فاصله کانونی دوربین از f2.2 به f2.8 تغییر کرده و عملکرد آن در نور کم‌کیفیتش پایین‌تر بیاید. تغییر دیگری که مارکوس برانلی و سایت ورج به آن پرداخته‌اند دوربین اولتراواید آیفون 13 است. دوربین اولتراواید آیفون 13 سبب شده تا کیفیت عکس‌ها ارتقا پیدا کند. دوربین اولتراواید همچنین به‌دلیل دارابودن قابلیت فوکوس اتوماتیک می‌تواند عکس‌های ماکرویی از فاصله 2 سانتی‌متری را ثبت کند. عمل فوق این‌گونه صورت می‌گیرد که وقتی شما می‌خواهید از سوژه‌ای عکس بگیرید و 10 سانتی‌متر به آن نزدیک می‌شوید، دوربین به‌صورت اتوماتیک به حالت فوق عریض تغییر پیدا می‌کند تا عکس ماکرو ثبت شود. بااین‌وجود این قابلیت واکنش برخی از کاربران از جمله مارکوس برانلی را برانگیخته است. مارکوس برانلی عنوان کرد که شرکت اپل باید امکان غیرفعال‌کردن تغییر اتوماتیک را هم برای کاربران قرار دهد. شرکت اپل پس از واکنش کاربران قول داد در آپدیت جدید خود این قابلیت مذکور را به آیفون 13 اضافه کند تا کاربران خود برای تغییر به حالت ماکرو تصمیم بگیرند. آخرین تغییری که بر روی دوربین آیفون 13 به‌وجود آمده، اضافه‌شدن قابلیت سینماتیک مود است. سینماتیک مود، حالتی است که در آن دوربین مانند حالت پرتره در عکاسی، تنها روی سوژه اصلی و دلخواه کاربر فوکوس بماند. این قابلیت تحسین بسیاری از کاربران را برانگیخته است و عملکرد بهتری در آیفون نسبت به گوشی‌های اندرویدی مانند سامسونگ دارد. بااین‌وجود هنوز مشکلاتی دارد. سینماتیک مود همانند حالت پرتره در عکاسی در برخی از مواقع نمی‌تواند سوژه اصلی را از پس‌زمینه تفکیک کند. به‌‌این‌ترتیب ممکن است بخشی از سوژه فید شود. مشکل دیگر سینماتیک مود این است که در نور کم ضعیف عمل می‌کند و کیفیت خوبی ندارد. بااین‌حال معایب گفته‌شده در ویدئو بسیار کم‌تر از عکس به چشم مخاطب و کاربران می‌آیند. بنابر دیدگاه مارکوس برانلی و سایت ورج قابلیت سینماتیک مود در آیفون 13 جای پیشرفت بسیار زیادی دارد.

جمع‌بندی مزایا و معایب آیفون 13 از دیدگاه دو سایت ورج و انگجت

به‌طورکلی اگر بخواهیم دیدگاه ورج را در رابطه با آیفون 13 بررسی کنیم باید بگوییم که این گوشی را تکراری می‌نامد. از دیدگاه ورج شرکت اپل قابلیت‌های آیفون 12 را تنها به مقدار کمی در مدل جدید ارتقا داده است. کاربران غیرحرفه‌ای آیفون 12 به‌راحتی نمی‌توانند متوجه تغییراتی در مدل جدید این گوشی شده و به ارتقای گوشی خود و خرید آیفون 13 ترغیب شوند، زیرا این عمل اصلاً برایشان منطقی نخواهد بود. امر مذکور سبب می‌شود که شرکت اپل تنها بتواند مشتریانی که کاربرانی حرفه‌ای هستند را به خرید و ارتقا از آیفون 12 به 13 ترغیب کند. بااین‌وجود شرکت اپل همچنان می‌تواند کاربرانی را که از مدل‌های قدیمی‌تر از آیفون 12 استفاده می‌کنند به خرید مدل 13 آن ترغیب کند، زیرا برای آن‌ها ارتقای بزرگی محسوب خواهد شد.

مزایای آیفون 13 از دیدگاه سایت ورج معایب آیفون 13 از دیدگاه سایت ورج
دوربین باکیفیت دوربین سلفی معمولی
ظرفیت باتری بالا عملکرد ضعیف قابلیت سینماتیک مود
نرخ رفرش صفحه‌نمایش بالا استفاده از درگاه لایتنینگ به‌جای USB-C
احتیاج کم‌تر به استفاده از قابلیت نایت مود عدم توانایی ترغیب به خرید
ارتقای قابلیت زوم عدم استفاده بهینه از تغییر ابعاد

دیدگاه سایت انگجت در رابطه با آیفون 13 هم دقیقاً مشابه با ورج است. بنابر نظر سایت انگجت تنها کاربرانی که مدل‌های قدیمی‌تری از آیفون 12 دارند به فکر ارتقای آن به آیفون 13 می‌افتند. ارتقای گوشی از 12 به 13 برای کاربران منطقی نخواهد بود.

مزایای آیفون 13 از دیدگاه سایت انگجت معایب آیفون 13 از دیدگاه سایت انگجت
تصاویر ماکرو با وضوح‌بالا سوئیچ خودکار به حالت ماکرو
ظرفیت باتری بالا عدم توانایی ترغیب به خرید
دوربین باکیفیت وزن بالا
صفحه‌نمایش پروموشن با نرخ رفرش بالا عملکرد ضعیف قابلیت سینماتیک مود
ارسال نظر :